Division I Football All-Ohio Teams Announced

COLUMBUS – The Division I football All-Ohio teams were announced Thursday by the Ohio Prep Sportswriters Association. The Division II through VII teams were announced earlier this week.

More about the Ohio Prep Sportswriters Association can be found at: https://www.ohsaa.org/news/OPSWA. The OPSWA was created in 1972 to support, promote and recognize coverage of high school sports across Ohio and is endorsed by the Ohio High School Athletic Association.

2022 Division I All-Ohio Football Teams

Offensive Players of the Year: Danny Stoddard, Medina; Jordan Marshall, Moeller

Defensive Players of the Year: Wyatt Gedeon, Lakewood St. Edward; Malik Hartford, Lakota West

Coach of the Year: Mike Picetti, Thomas Worthington

First Team Offense

QB: Darreon Fair, Cleveland Heights, 5-11, 175, sr.; Will Cooper, Thomas Worthington, 5-9, 180, sr.; Mitch Bolden, West Chester Lakota West, 6-1, 202, sr.; Bryce Schondelmyer, Springfield, 6-2, 195, sr.; Danny Stoddard, Medina, 6-2, 190, jr.

RB: Connor Walendzak, Perrysburg, 5-11, 205, sr.; Diore Hubbard, Gahanna Lincoln, 5-11, 185, jr.; Christian Manville, New Albany, 6-1, 190, sr.; Jordan Marshall, Cincinnati Moeller, 5-11, 200, jr.

WR/TE: Joey Zalewski, Thomas Worthington, 6-3, 215, sr.; Anthony Brown, Springfield, 5-11, 175, sr.; Nic Bruder, Centerville, 6-0, 205, sr.; Jackson McGohan, Miamisburg, 6-5, 221, sr.; Brennen Schramm, Medina, 6-0, 174, sr.; Cynceir McNeal, Canton McKinley, 6-4, 220, sr.; Austin Knowles, Medina, 6-0, 180, sr.

OL: Luke Montgomery, Findlay, 6-5, 287, sr.; Ben Roebuck, Lakewood St. Edward, 6-7, 315, jr.; Colin Van Rooy, Strongsville, 6-5, 300, sr.; Ricky Wolverton, Lakewood St. Edward, 6-3, 295, sr.; Justin Henry, Olentangy Berlin, 6-5, 290, sr.; Joshua Padilla, Wayne, 6-5, 280, sr.; Austin Siereveld, Liberty Township Lakota East, 6-5, 320, sr.; Phillip Daniels, Cincinnati Princeton, 6-5, 290, sr.

K: Spencer Conrad, Olentangy Berlin, 6-0, 210, jr.

First Team Defense

DL: Michael Kilbane, Lakewood St. Edward, 6-5, 250, sr.; Will Robinson, Cleveland St. Ignatius, 6-5, 250, sr.; Will Smith, Dublin Coffman, 6-3, 278, sr.; Kobi Gorman, Pickerington Central, 6-3, 255, sr.; Brandon Martin, Cincinnati Moeller, 6-0, 240, sr.; Robert Owens Jr., Springfield, 6-2, 245, sr.; Colten Arnold, Massillon Jackson,  6-3, 265, sr.

LB: Jasen Kelly, Toledo Whitmer, 6-1, 200, jr.; Wyatt Gedeon, Lakewood St. Edward, 6-1, 235, sr.; Isaiah Johnson, Elyria, sr., 6-0, 205, sr.; Jaden Yates, Gahanna Lincoln, 6-1, 220, sr.; Brady Sestili, Dublin Jerome, 6-3, 205, sr.; Jaivian Norman, Springfield, 5-10, 190, sr.; Joe Ginnetti, Cincinnati Moeller, 6-1, 220, sr.; Joseph Jean-Louis, Centerville, 6-2, 210, sr.

DB: Marquise Davis, Cleveland Heights, 6-0, 190, soph.; Caleb Pohto, Mentor, 5-9, 170, sr.; Malik Hartford, West Chester Lakota West, 6-3, 180, sr.; Josiah Jackson, Fairfield, 6-1, 175, sr.; Ben Minich, West Chester Lakota West, 6-1, 185, sr.; Aaron Scott, Springfield, 6-1, 170, jr.

P: Ben Lavelle, Lakewood St. Edward, 6-4, 190, sr.

Second Team Offense

QB: Matthew Papas, Grove City, 6-0, 165, jr.; Harrison Brewster, Olentangy Berlin, 6-1, 195, jr.; Talon Fisher, Fairfield, 6-1, 215, jr.; Evan Ruzzo, Springboro, 5-10, 185, sr.

RB: Lance Glover Jr., Elyria, sr., 6-0, 235, sr.; Griffin Johnson, Marysville, 5-11, 185, sr.; Drew Baker, Kettering Fairmont, 5-10, 190, sr.; Jason Davide, Massillon Jackson, 5-11, 180, sr.; Marvin Bell Jr., Lakewood St. Edward, 5-9, 190, sr.

WR/TE: Jack Borer, Perrysburg, 6-3, 185, sr.; Jordan Stapleton, Mentor, 6-0, 165, sr.; Austin Koslow, Delaware, 5-9, 150, jr.; Alex Okuley, Olentangy Liberty, 6-3, 170, sr.; Jack Wojciak, Medina, 6-0, 180, jr.; RJ Mukes III, Huber Heights Wayne, 5-10, 175, sr.

OL: Grant Zimmerly, Perrysburg, 6-4, 285, sr.; Patrick Lavelle, Cleveland St. Ignatius, 6-0, 270, sr.; Matty Appel, Springboro, 6-4, 240, sr.; Dalton Davis, Fairfield, 6-3, 290, sr.; Evan James, Cincinnati Elder, 6-1, 260, sr.; Garrett McCole, Canton McKinley, 6-1, 275, sr.; Aaron Ries, Wadsworth, 6-2, 285, jr.; Justin Biggom, Cleveland Heights, 6-2, 310, sr.

K: Tyler Bohn, West Chester Lakota West, 6-0, 185, Sr.

Second Team Defense

DL: Brenan Vernon, Mentor, 6-5, 275, sr.; Kamari Burns, Gahanna, 6-3, 247, sr.; RJ Keuchler, Pickerington Central, 6-6, 260, sr.; Dalton Gustwiller, Kettering Fairmont, 6-5, 285, sr.; Javon Hammonds Jr., Huber Heights Wayne, 6-4, 225, jr.; Gabe Verdon, Hamilton, 6-2, 230, sr.; Kylier Jenkins, Canton McKinley, DE, 6-3, 214, sr.

LB: Hudson Devins, Berea-Midpark, 5-11, 205, sr.; Tom Bohman, New Albany, 6-2, 230, sr.; Chidi Mabatah, New Albany, 6-2, 190, sr.; Colton Powers, Marysville, 5-11, 190, sr.; Breeon Ishamil, Cincinnati Princeton, 6-4, 220, sr.; Jacob Asbeck, West Chester Lakota West, 5-11, 180, jr.; Teddy Gregory, Stow-Munroe Falls, 6-0, 220, sr.

DB: Sean Martin, Cleveland St. Ignatius, 6-1, 178, jr.; Jace Ninceheiser, Groveport, 5-10, 155, jr.; Caleb Clark-Glover, Cincinnati Princeton, 5-11, 170, sr.; Emmanuel Deng, Centerville, 6-2, 170, sr.; Josh Fussell, West Chester Lakota West, 5-11, 180, sr.

P: Carter Holden, Dublin Jerome, 6-2, 180, jr.

Third Team Offense

QB: Scotty Fox, Mentor, 6-2, 205, soph.; Casey Bullock, Lakewood St. Edward, 6-1, 190, jr.; Zakk Tschirhart, Dublin Jerome, 5-11, 180, sr.; James Hayek, Upper Arlington, 6-1, 195, sr.; Austin Hardin, Milford, 5-9, 170, sr.

RB: Jakivion “JJ” Calip, Olentangy Orange, 6-0, 190, sr.; Eric Davis, Liberty Township Lakota East, 5-10, 190, sr.; Braden Kay, Lebanon, 5-7, 160, sr.; Avantae Burt, Canton GlenOak, 5-9, 159, jr.

WR/TE: Devyn Zahursky, Berea-Midpark, 6-5, 240, jr.; Kyan Mason, Lakewood St. Edward, 5-8, 150, jr.; Jacob Snow, Mentor, 6-2, 205, sr.; Gavin Grover, Olentangy, 6-7, 235, jr.; Tennel Bryant, Cincinnati Moeller, 5-8, 160, sr.; Jamaal Sharp, Cincinnati St. Xavier, 5-11, 170, sr.

OL: Braeden Gray, Marysville, 6-4, 245, sr.; Henry Rappolt, Upper Arlington, 6-1, 250, sr.; Gavin Dabo, Grove City, 6-4, 255, jr.; Devontae Armstrong, Lakewood St. Edward, 6-5, 286, jr.; Deonte Armstrong, Lakewood St. Edward, 6-7, 280, jr.; Kaeden Partenach, Kettering Fairmont, 6-3, 245, sr.; Keilan Smith, Pickerington Central, 6-4, 300, sr.; Carter Lowe, Toledo Whitmer, 6-6, 290, soph.

K: Jackson Courville, Centerville, 5-10, 170, sr.; Will Holt, Kettering Fairmont, 6-0, 180, sr.

Third Team Defense

DL: Darius Atley, Elyria, 6-4, 245, sr.; Dalton Allen, Delaware Hayes, 6-2, 260, sr.; Francis Brewu, Thomas Worthington, 6-3, 250, jr.; Eugene Gibbons, Cleveland St. Ignatius, 6-3, 240, sr.; Bryce Faulk, Mason, 6-2.5, 235, sr.; Samari Freeman, Cincinnati Elder, 5-8, 230, sr.

LB: Jack Geduldig, Mentor, 6-0, 205, sr.; Malik Ray, Pickerington North, 5-11, 208, sr.; Ben Marsh, Hilliard Darby, 6-4, 240, sr.; EJ Teah, Hilliard Bradley, 6-1, 195, sr.Jake Bates, Mason, 5-9, 190, sr.; Matt Karpinsky, Centerville, 6-1, 205 sr.; Nate Gregory, Lakewood St. Edward, 6-0, 225, soph.

DB: Tommy Mordarski, Berea-Midpark, 6-1, 190, sr.; Jamal Jefferson Jr., Euclid, 6-0, 175, jr.; Nikeese McCollum, Delaware Hayes, 5-8, 150, sr.; Malik Kamara, Central Crossing, 6-0, 180, jr.; Jacob Smith, Milford, 6-0, 190, sr.

P: Ethan Page, Cincinnati Moeller, 5-9, 170, sr.

Honorable Mention

QB: Ryan Montgomery, Findlay, 6-3, 210, soph.; Ethan Grunkemeyer, Olentangy, 6-3, 190, sr.; RJ West II, Princeton, 6-3, 190, sr.

RB: Taron Crawford, Toledo Whitmer, 5-8, 175, Sr.; John Salaman, Lorain, 6-1, 190, jr.; Jaden Gilbert, Elyria, sr., 5-10, 175, sr.; Zach Williams, Huber Heights Wayne, 5-9, 185, sr.

WR/TE: Braden  Dougherty, Dublin Coffman, 6-5, 235, sr.; Marek Tzagournis, Dublin Jerome, 5-11, 160, sr.; Devin Morgan, Toledo Whitmer, 6-3, 200, sr; Will Stack, Wadsworth, 5-10, 165, jr.; Brennan Remy, West Chester Lakota West, 6-0, 175, jr.; Daylen Bradley, Springfield, 5-10, 160, sr.

OL: Kasey Garrett, Hilliard Darby, 6-2, 230, sr.; Jake Cook, Westerville North, 6-5, 300, soph.; Myshaun Turner, Euclid, 6-6, 290, sr.; Tony Curtis, West Chester Lakota West, 6-1, 246, sr.; Jayden Mauser, Massillon Jackson, 6-0, 212, sr.; Romeo Magueyal, Canton GlenOak, 5-11, 245, jr.;

K: Dylan Tackett, Mentor, 5-11, 170, soph.; Michael Gleske, Medina, 5-10, 165, sr.

DL: Turner Schmidt, Hilliard Davidson, 6-4, 222, jr.; Caden Lockwood, Dublin Jerome, 6-3, 225, sr.; Quinten Wagers, Lebanon, 6-4, 198, jr.; Caden Davis, Mason, 6-5, 240, sr.; Preston Pennington, Medina, 6-1, 215, sr.; Nathan Nunn, Medina, 6-2, 225, jr.

LB: Chris Karr, Reynoldsburg, 6-0, 195, sr.; George Gerber, Upper Arlington, 5-11, 191, jr.; Caden Wilson, Hilliard Davidson, 5-11, 215, jr.; Michael Novak, Strongsville, 6-0, 220, sr.; Collin Orosz, Mentor, 6-0, 210, sr.; Kadyn Burkholder, Mentor, 6-0, 210, sr.; Ryan Merrill, Euclid, 5-10, sr.; Ronan Casanova, Middletown, 5-11, 220, sr.; Connor Smith, Springboro, 5-10, 185, jr.; CJ Crawford, Beavercreek, 6-2, 225, jr.; Maverick Blackburn, Wadsworth, 6-0, 200, sr.; Chase Buchner, Brunswick, 6-1, 215, sr.

DB: Matt McEwen, Perrysburg, 6-3, 185, Sr.; Tucker Oliver, Findlay 5-10, 170, sr.; Robert Houston, Cincinnati St. Xavier, 5-10, 165, sr.; Ross Coppock, Centerville, 6-1, 190, jr.; Reggie Powers, Centerville, 6-1, 200, jr.; Nicholas Sailers, Mason, 6-0, 195, sr.; Davis Nye, Wadsworth, 6-2, 200, sr.; Tallen Hulvey, Medina, 6-1, 190, so.

(740) 477-2591

Leave a Reply

%d bloggers like this: